Semerkand Vakfı İslam Dünyası STK’ları Fuarına Katıldı
26/02/2019
Minyatür
02/09/2019

En Güzel Hediye Mushaf-ı Şerif

En Güzel Hediye Mushaf-ı Şerif

Uluslararası Semerkand Kültür ve Eğitim Derneği ile Beşir Derneği, “En Güzel Hediye Mushaf-ı Şerif” kampanyası başlattı.

500 bin Mushaf-ı Şerif hediye etmeyi hedefleyen kampanyada Kur’an-ı Kerim hatları hem kültürel hem de okuma alışkanlığı yönüyle bölge bölge tercih edilen yazı formlarıyla telif ediliyor. Bu hatların birçoğu da yazı karakterini geliştiren hattatların ismiyle tanınıyor.

“En Güzel Hediye Mushaf-ı Şerif” kampanyası ile dağıtımı yapılacak Kur’ân-ı Kerîmler, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tasdikli ve mühürlü olarak hediye edilecek. Kur’an-ı Kerimler, Osmanlı döneminin meşhur hattatlarından Hafız Osman hattı esas alınarak Muhammed Abay hattı ile yazılacak. Türkiye’de basımı ve dağıtımı yapılacak bu nüshanın dışında, Arap ve Afrika ülkelerinde yaşayan müslümanlar tarafından okunan resm-i Osmânî hattı esas alınarak yine Muhammed Abay hattı ile yazılmış bir nüsha da hazırlanacak.

Bununla birlikte dünyanın farklı ülkeleri için ihtiyaç duyulması ve talep gelmesi durumunda bölgesel farklılıklar gözetilerek coğrafyanın tercih edip okuduğu hatlar ile de basımlar yapılacak

Semerkand Vakfı Genel Başkanı Yakup Alarçin yaptığı açıklamada projeyi şu sözlerle ifade etti;

Neden “En Güzel Hediye?”

“İnsanlık özellikle son üç yüzyıldır, “insan, insanın kurdudur” anlayışıyla şekillenip, güçlünün zayıfı ezdiği, zenginin fakiri görmezden geldiği bir hal almış durumda. Dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan kargaşa ve düzensizliklerin yanında müslümanlar; uğradıkları saldırılar, işkenceler, işgaller arasında türlü haksızlık ve zulümlere maruz bırakılıyor. Öte yandan kurgulanan pek çok siyasî, ekonomik ve kültürel oyunlarla müminlerin inanç ve fikir dünyasında dağılmalara ve çöküşlere sebep olunmak isteniyor.

Bu anlamda Uluslararası Semerkand Derneği hem doğrudan hem de bağlantılı olduğu STK’larla hayata geçirdiği pek çok proje ile müslüman halkların yarasına bir nebze olsun merhem olmayı, onlara sıcak ve samimi bir el uzatmayı amaçlıyor. Bu projelerin bir yenisi olan “En Güzel Hediye”; halka hizmet, Hakk’a hizmettir anlayışıyla Kur’ân-ı Kerîm’i bütün dünyaya yaymak, Allah Teâlâ’nın buyruklarını insanlara iletip Peygamber Efendimiz’in (s.a.v), “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” müjdesine erişmek için hazırlandı.

“Ayetleri Ağaç Parçalarına Yazıyorlar”

Uluslararası Semerkand Derneği bünyesinde uzun yıllardır yapılan yardım faaliyetlerinde, özellikle yurt dışındaki bazı köy ve beldelerde Kur’ân-ı Kerîm’in bulunmadığı, Afrika’daki bazı bölgelerde insanların âyet-i celileri “lûh” denilen ağaç parçalarına yazarak ezberlemeye çalıştığı, bazı yerlerde ise miras olarak kalan tek nüsha üzerinden Kur’an’ın okunduğu görülmüştür.

Şüphesiz Rabbimiz’in bize hitabı olan Kur’ân-ı Kerîm, dünya ve ahirette insanoğluna verilebilecek “en güzel hediye”dir. Bu proje ile doğrunun, hakikatin yayılıp anlatılması, müslümanlar arasında dayanışma ve kardeşliğin güçlendirilip onlara dünya ve ahiret saadetinin “en güzel hediye”sinin sunulabilmesi hedefi benimsenmiştir. İslâm dünyasının ve müslüman kardeşlerimizin maddi-manevi değerlerine sahip çıkmak, onların dertleriyle dertlenmek ve problemlerin çözümünde kendilerine katkı sağlamak gayesi ile çıkılan bu yolda, “İnsanların en hayırlısı onlara en faydalı olandır” (Kudâî, Müsnedü’ş-Şihâb, 1/365) hadis-i şerifi prensip kabul edilmiştir.

Projenin yürütülmesinde pek çok basamak olsa da bunların arasında en önemli hususlardan biri sağlıklı dağıtımın yapılabilmesi için gerekli altyapıya ve dağıtım ağına ihtiyaç duyulmasıdır. Bu sebeple gümrükten nakliyeye kadar ihtiyaç duyulan bölge ve merkezlere hızlı dağıtımın gerçekleştirilmesi hayatî öneme sahiptir. Uluslararası Semerkand Derneği, yurt içinde Beşir Derneğiyle; yurt dışında ise anlaşmalı olduğu STK’larla bu süreci kusursuz götürmeye azami gayret gösterecektir.

Hediye Edilen Mushaf-ı Şerifler Nerelere Dağıtılacak?

Afrika’ya toplu sayıda gönderilecek Mushaf-ı Şerif’ler; Sudan, Nijerya, Fildişi Sahilleri, Burkina Faso, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ülkeler başta olmak üzere Afrika’nın neresinde bir ihtiyaç ve talep varsa oraya ulaştırılacaktır. Balkanlar’da ise müslümanların çoğunlukta yaşadığı Arnavutluk, Makedonya ve Bosna Hersek gibi ülkelerde başta olmak üzere; Kur’ân-ı Kerîm talep eden camilere, Kur’an kurslarına ve okullara Kur’an yardımında bulunulacaktır. Ülkemizin de özellikle doğusunda ve güneydoğusunda Kur’an temin etmekte zorlanan öğrenciler ve Türkiye’nin dört bir yanında Kur’an’ı eksik durumda olan kurslar mevcut. “En Güzel Hediye” projemiz kapsamında onlarla da buluşarak gerekli ihtiyaçlarını karşılayacağız.”

Hafız Osman hattı ve resm-i Osmânî hattı esas alınarak hazırlanacak olan orijinal Kur’an nüshaları, yurt içinde Uluslararası Semerkand Derneği ve anlaşmalı olduğu Beşir Derneği işbirliğiyle dağıtılacak. Yurt dışında ise Uluslararası Semerkand Derneği’nin anlaşmalı olduğu STK’lar, yerel yönetimler ve hükümetler eliyle müslüman kardeşlerimize büyük bir dikkat ve gayretle dağıtılacak. Uluslararası Semerkand Derneği, bu dağıtım ve hediye işlemlerini özenle organize ederken, her safhasında bizzat yer alacak.

Bağış Yapılacak İletişim Kanalları

Web Sitesi: http://enguzelhediye.net

Online Bağış İçin:

SMS Hattı İçin: MUSHAF yaz 4012’ye gönder

EFT/Havale Hesap Bilgleri

ZİRAAT BANKASI DARICA / KOCAELİ ŞUBESİ

TL HESABI

784-57461050-5134

TR 3300 0100 0784 5746 1050 5134

USD HESABI

784-57461050-5136

TR 7600 0100 0784 5746 1050 5136

EURO HESABI

784-57461050-5137

TR 4900 0100 0784 5746 1050 5137

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI