Ayasofya Tevhidin Silinmez Mührüdür!
17/06/2020
02/08/2021

Semerkand Vakfı’nın paydaş kurumlarından olan Beşir Derneği, düzenlemiş olduğu kurban kampanyası ile bu yıl da vereceğiniz vekâletle kurban bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Semerkand Vakfı ile Beşir Derneği arasında imzalanan protokol gereği, Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede vekaleten kurban kesim faaliyetleri devam ediyor.

Kurban vekâletlerinizi Beşir Derneği’ne vererek, yardıma muhtaç kişilere yardım eli uzatabilir, yıl boyu binlerce sofrayı bereketlendirebilirsiniz.

Kurban Bağışı Türleri

Beşir Derneği, emanet bilinciyle yıl boyu adak, akika, şükür ve nafile kurban bağışlarınızı başta ülkemiz olmak üzere, gönül coğrafyamızın pek çok mahzun beldesinde İslami kurallara tam riayet ederek gerçekleştiriyor.

Kurban bağışlarınız;  personel ve gönüllülerimizin nezaretinde kesilip, paylar halinde ihtiyaç sahibi ailelere, yetimlere, öksüzlere ve yetimhanelere dağıtılmaktadır. Bununla birlikte Beşir Derneği, kurban bayramı özelinde vacip kurban bağışlarınızı da Türkiye ve dünyada ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

Kurban Bağışı ve Kesim Organizasyonu Süreci

Kurban kesim organizasyonunun süreci bağışçıların Beşir Derneği’ne kurban bağışı işlemi yaptıktan sonra başlamaktadır.

Bağışı yapılan kurbanlıklar bağış türlerine göre 7’şer hisseli gruplar haline getirilir.

Yapılan fizibilite aşamaları akabinde en acil ihtiyaç olan ülke/bölgelerden başlanarak kurban bağışlarınızın ataması yapılır.

Kurban kesim organizasyonu öncesinde kesim yapılacak olan bölgeye giden ekiplerimiz, kurban bağışlarınızın İslami kurallara uygun olarak seçim işlemini ve kesim yapılacak yerin hazırlığını tamamlar.

Kurban kesimi yapılacak hayvanlar dernek tarafından işaretlendikten sonra ehil kasaplara vekalet verilerek, tekbirler eşliğinde kurban kesim işlemi tamamlanır.

Kesimi Türkiye’de planlanan kurban bağışlarınız ülkemizin en modern et kombinalarında bizzat ekiplerimizin nezaretinde, uzman ekipler tarafından İslami kurallara uygun bir şekilde kesilmektedir. Noter, veteriner ve din görevlilerinin nezaretinde gerçekleşen kesim organizasyonu imkanlar dahilinde ekiplerimiz tarafından video ile kayıt altına alınıp kurban bağışı yapan hayırseverlere gönderilmektedir.

Yurtdışında yaptığımız organizasyon bölge imkânları dâhilinde mezbahane veya açık alanda gerçekleştirilmektedir. İmkânlar dâhilinde yerel otoriteler şahitliği, veteriner ve din adamları gözetiminde İslami usullere göre gerçekleşmektedir.

Etler 5-7 kg’lık paketler halinde ihtiyaç sahibi aileler, medreseler, yurtlar, yetimhaneler başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara dağıtımı yapılmakta ve tutanakla belgelenmektedir.

Kurban Bağışı Fiyatları

Hayırseverlerin ibadet niyetiyle yaptıkları başta vacip kurban bağışları olmak üzere, tüm kurban bağışlarını vaktinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmayı hedefleyen Beşir Derneği, kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu olması hasebiyle çok fazla bağış toplamak gibi bir hedefi bulunmamaktadır. Yukarıda bahsi geçen nedenler sebebiyle Beşir Derneği herhangi bir ülke/bölge şartlı kurban bağışı almamakla birlikte tüm organizasyona bizzat yerinde nezaret edecek şekilde fiyatlandırma politikası gütmektedir.

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan ve etkileri 2021 yılında da devam eden koronavirüs sebebiyle olası yurt dışı çıkış yasaklarını göz önünde bulunduran Beşir Derneği, tüm organizasyonu ülkemizde yapabilecek şekilde organize olmuş, tüm bu sayılan sebepler nedeniyle de kurban bağışı fiyatlarını bir hisse bedeli 1.300 tl olacak şekilde kararlaştırmıştır.

Kurban bağışlarının İslami kurallara haiz olacak şekilde, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için Beşir Derneği büyük bir özveri ile gayret ediyor, kurban bağışı yapan hayırseverlerimizin kurban bağışlarını ihtiyaç sahipleri ile buluşturuyor.

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Kurban yakınlaşmaktır diyerek çıktığımız kurban kesim organizasyonumuza katılıp, mahzun yüzleri güldürmek, kurban bağışlarınız ile sofraları donatıp dualarda kendinize yer edinebilirsiniz. Yapacağınız kurban bağışları, açlık sınırındaki bir yetimin umudu olacağı gibi kardeşlerimize uzanan bir yardım eli olacaktır.

Kurban bağışlarınızı;

– www.besir.org.tr/online-bagis bölümünden ilgili kurban bağış türünüzü seçerek kolayca online yapabilir,

– TR 1300 0100 0784 5746 1050 5106 – Ziraat Bankası ya da web sayfamızda bulunan diğer banka hesaplarımız üzerinden açıklama kısmına kurban bağış türünüzü, hissedarın isim soy isim ve cep numaranızı yazarak Havale – EFT bağışı yapabilir,

– Türkiye genelinde bulunan 200’den fazla temsilciliğimizde makbuz karşılığında yine kurban bağış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kurban Kesim Videosu Gönderilir Mi?

Tüm kurban kesim organizasyonu video kaydı ve fotoğraf çekimi ile kayıt altına alınmaktadır. Kurban bağışlarınızı yedişerli gruplar haline ayırdığımız vekâlet kâğıdından okunan isimler ve kesim anı kısa video klip halinde bağışçılarımıza organizasyondan en geç bir ay sonra sunulmaktadır. Bazı teknik sebepler veya ülke şartlarından kaynaklı yasaklara bağlı olarak çok nadir de olsa görüntü alamadığımız durumlar da olmaktadır. Bu durumlarda kesim görüntüleri kurban bağışçılarına iletilememektedir.

Vekâleten kurban kesim organizasyonuna ait görüntüleri Bağış Takip Sistemimize yüklüyor ve size özel ekranda bağışınızı kolayca takip edebilmenizi sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI