14/07/2021
Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi
04/10/2021

Üç tarafı denizler ile çevrili, dört mevsimi en güzel şekilde yaşayan güzel ülkemiz özellikle içerisinde barındırdığı oksijen deposu ormanları ile temiz hava kaynağı konusunda oldukça şanslıdır. Ormanlarımız hem temiz hava kaynağı olurken hem de yüzbinlerce canlı için yaşam kaynağı olmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre güzel ülkemizde 2018 yılı itibari ile 22.621.935 hektar ormanlık alan bulunmaktadır. Fakat elimizde olan bu doğal güzelliklerimiz maalesef yaşanan yangınlar ve diğer afetler nedeniyle yok olmaktadır.

Orman Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre her yıl maalesef ortalama 5-10 bin hektarlık alan yanarak kül olmaktadır. Sadece 2018 yılında 2.167 adet orman yangını meydana gelmiş olup bu yangınlar sonucu 5.644 hektar alan yanıp kül olmuştur. Büyük çoğunluğu insan ihmali ya da kazası nedeniyle oluşan yangınlar yeşil vatanımızda sürekli bir tehlike arz etmeye devam etmektedir.

Bu kapsamda özellikle son günlerde güzell ülkemizin pek çok farklı şehirlerinin nadide ormanlarında meydana gelen yangın sonucu onlarca hektarlık alan maalesef yok oldu. Sadece 28-29 Temmuz tarihlerinde başta Antalya – Manavgat, Adana – Kozan ve Osmaniye şehirleri olmak üzere toplamda 22 farklı ilde 63 adet orman yangını meydana gelmiştir. Yangınla mücadelede her daim teyakkuzda olan bizler yangın sonrasında da yapacağımız desteklerimiz ile ormanların yeniden canlılığını korumasına destek olmalıyız. Bu kapsamda Beşir Ekipleri olarak yeryüzünün oksijen deposu olan ağaçlarımızı yeniden yeşertip, bu uğurda canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Yangınların meydana geldiği ilk anda bölgeye intikal eden Beşir Ekipleri, hem yangın söndürme işlemlerine destek olurken aynı zamanda söndürme işlemlerinin hiç aksamaması için yangın söndürme ekiplerine ve afetten etkilenen vatandaşlarımıza gıda ve içme suyu desteğinde bulunmuşlardı.

Orman yangınlarının kontrol altına alınmasının ardından yapılması gereken en önemli faaliyet, yanan ağaçların olduğu bölgeye daha fazla fidan dikip bölgenin tekrar oksijen deposu olmasına yardımcı olmaktır. Bu anlamda bizler de Semerkand Vakfı ve Beşir Derneği olarak ülkemizde yangın sonucu yok olan ağaçlarımızın daha fazlasını dikmek ve geleceğimize nefes olmak için var gücümüzle çalışacağız. Bu anlamda paydaş kurumumuz olan Beşir Derneği’nin başlattığı “Geleceğe Nefes Olalım” isimli proje ile her yıl 100 bin fidan dikip cennet vatanımızın yeşil sahasına her daim destek olmayı hedefliyoruz.

Siz de Fidan bağışı için açılan havuz hesabına online olarak kolayca bağış yapabileceğiniz gibi TR 1300 0100 0784 5746 1050 5106 – Ziraat Bankası hesabının açıklama kısmına Fidan yazarak dilediğiniz tutarda bağış yapabilirsiniz. Bununla birlikte cep telefonunuzdan “Destek” yazıp 4042 (5tl), 4032 (10tl) ve 4012 (20tl) ye SMS atarak fidan dikim projemize destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI