Özbekistan Baş Müftüsünü Ziyaret
16/11/2021
11/04/2022

Ata Yurdumuz Semerkand ve Buhara

Uluslararası Semerkand Kültür ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Semerkand Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Bahadıroğlu heyetiyle birlikte Özbekistan’a altı günlük bir gezi düzenledi.

Heyet; Urgenç, Hiva, Buhara, Semerkand, Taşkent ve Andican vilayetlerini Ziyaret etti.

Sadat-ı Kiram hazretlerinin ve Özbekistan’da bulunan büyük zatların türbelerini, turistik yerlerini ziyaret eden heyet buralara verilen emek ve hizmeti takdir ile karşıladı.

Heyet Başkanı Dr. Mustafa Bahadıroğlu sitemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Medine-i Münevvere’den sonra İslamiyet’in dünyaya yayıldığı; din, zihniyet, kültür ve medeniyetimizin en önemli merkezlerinden biri olan Özbekistan’daki tarihi, ruhaniyeti ve medeniyeti pırıl pırıl mimari eserlerden okuduk. Adeta kendimizi ata yurdumuzda, asırlar öncesinde Abdulhalıki’l-Gücdevani, Şah-ı Nakşibend, İmam-ı Buhari ve İmam-ı Maturidi hazretlerinin huzurunda hissettik.

Bu mübarek topraklara hizmeti geçen bütün yetkilileri takdirle anıp dualar ettik. Yolda yürürken bizlere selam veren, sıcak, samimi yaklaşımlarıyla hal-hatır soran Özbekistan halkının son derece kibar ve cana yakın tavırlarının bizleri mest ettiğini de burada özellikle ifade etmek istiyorum.

Büyük bir huzur ve memnuniyetle ülkeden ayrılırken bu kültüre sevdalı ne kadar insan varsa onları da mezkûr tarih ve ruhaniyet ile buluşturmayı bin can ile arzu ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI