İmam Hatipli Öğrenciler Menzil’de bir sultanla tanıştı
08/03/2017
NÖBET DEĞİŞİMİ
07/07/2017

Geleneksel Uluslararası Fetih ve Gençlik buluşması

2008 yılından bu yana üniversiteli gençlerle fethin merkezi İstanbul’da kutlanan Fetih ve Gençlik Buluşması 10. Yılına ulaştı.

Haftasonu Türkiye’nin en büyük gençlik sivil toplum kuruluşlarından Genç-Kon ve Mostar Gençlik Federasyonu büyük ve anlamlı bir organizasyona imza attı. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen yaklaşık beş bin genç ile Uluslararası 10. Fetih ve Gençlik Buluşması son derece güzel ve verimli bir şekilde tamamlandı.

“Bitmeyen Fetih” sloganıyla düzenlenen organizasyonda ülkemizin hatta dünyanın hem bugünü hem de yarını olan gençlerin gönüllerin fethi ile dünyayı daha yaşanabilir hâle getirebilecekleri mesajı verildi.

Bu yılki program 6 – 7 Mayıs tarihlerinde Üsküdar Vakıfbank Spor Sarayında ve Kasr-ı Ârifan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programa akademisyenler, yerel yöneticiler, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, özel sektör yöneticileri, yurtiçi ve yurtdışından 5.000 ‘e yakın üniversite öğrencisi katıldı.

Sahne Gençlerin

 ‘Sahne Gençlerin’ gösterileriyle başlayan programda Serdar Tuncer şiir ve muhabbetiyle, oyuncu İsmail Hakkı ‘Bitmeyen Fetih’ gösterisiyle, Dursun Ali Erzincanlı ‘Otuz Kuş’ şiir dinletisiyle, Hasan Nihat Sütçü Kıraathaneci Haydar rolü ile sahne aldı.

Araştırmacı yazar Hakkı Mercan’ın fethin derinliği ve manasını anlattığı gecenin finalinde ise Gençlik Ödülleri kapsamında; Yılın En İyi Tarih ve Edebiyat Çalışması, Yılın Sivil Toplum Kuruluşu, Yılın Gençlik Dergisi, Yılın TV Programı, Yılın Kültürel Etkinliği kategorilerinde üniversiteli öğrenciler tarafından seçilen adaylara ödülleri takdim edildi.

Bunun yanında ‘Yetim’ konulu kısa film yarışması, ‘Yetim Kardeşim’ projesi, Mostar Gençlik Muhabbet Petekleri Bilgi Yarışması ve 15 farklı kategoride dereceye girenlere de ödülleri verildi.

5 Bin Öğrenci ile Sabah Namazı

Programın ikinci gününde ise 5.000 üniversiteli genç ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde sabah namazı kılındıktan sonra vapur turu, İstanbul Gençlik Festival alanı gezisi ve İstanbul tarihi kültürel gezisi ile program sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI