İSLÂM ÂLEMİ ARAPÇA KİTAP GÜNLERİ İLE MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR
08/02/2017
Kararımız Evet
03/03/2017

İkinci Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başlıyor

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. İlk olarak 2016 yılında Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ile Haşimi Yayınevi’nin ortaklığıyla düzenlediği ve büyük bir ilgiye sahne olan organizasyon, bu yıl Sultanahmet Medresesi’nde düzenleniyor.

Semerkand Vakfı’nın da katılacağı organizasyona, İstanbul Sultanahmet Vakfı, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Haşimi yayınevi ev sahipliği yapacak.

Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas ve Kuveyt’ten pek çok yayınevi ve yazarın katılacağı Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri, “Asırlardır sönmeyen Işığımız: Âlimler-Kitaplar” vurgusuyla İslam âlimlerini ve eserlerini öne çıkarmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarının büyük ilgisiyle karşılanan ve özel yayınlar, kısa belgeseller, röportajlarla çok büyük bir kitleye ulaşan organizasyon, bu yıl Arapça’nın İslam dünyası ve Türkiye için önemini vurgulamaya devam ediyor. Bunun yanında mülteci durumunda olan Suriyeli kardeşlerimize, özellikle Suriyeli çocuklara özel etkinlikler içeriyor. Geçtiğimiz yıl Arapça Kitap ve Kültür Günleri kapsamında ücretsiz dağıtılan 10 bin Arapça çocuk dergisi, bu yıl çok daha fazla Suriyeli çocuğa ulaştırılmayı bekliyor.

Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin coğrafyamızın kültürel birlikteliklerin yeniden fark edilmesine ve canlanmasına katkı sağlayacağı bir gerçek, bu gerçeğin farkında olan pek çok yayınevi, kültürel kuruluş ve fikir insanı, İstanbul’da gerçekleşecek organizasyona destek sunmak için kollarını sıvamış durumda. Bu yönüyle Arapça Kitap ve Kültür Günleri, sadece yayınevlerinin katıldığı bir etkinlikten ziyade bir kültür günü havasında gerçekleşecek. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye ve İslam Dünyasından birçok Âlim, akademisyen ve yazar, Arapça kitap merkezli bu büyük buluşmaya katılacak.

Program Bilgileri:

Adres: İstanbul Sultanahmet Vakfı, Sultanahmet Medresesi, Sultanahmet Mah., Dalbastı Sk., No:4

Tarih: 17-26 Şubat 2017 –  Saat : 10:00-21:00 /// www.arapcakitapgunleri.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI