Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi
04/10/2021
Ata Yurdumuz Semerkand ve Buhara
16/11/2021

Özbekistan Baş Müftüsünü Ziyaret

Uluslararası Semerkand Kültür ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Semerkand Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Bahadıroğlu heyetiyle birlikte Özbekistan ülkesi Taşkent şehrinde iki günlük ziyaret programı gerçekleştirdi.

Yakın bir tarihte vefan eden Din İdaresi Eski Başmüftüsü Osmanhan Alimov’un yerine seçilen Başmüftü Nureddin Holiknazarov’u makamında heyetiyle birlikte ziyaret etti. Kendilerine yeni makamlarının hayırlı olması temennisinde bulundu.  Müftü efendi teşekkürlerini beyan etti.

Dr. Mustafa Bahadıroğlu bu ziyaretlerinde Özbekistan’ı çok farklı bulduklarını, Sadat-ı Kiram Hazretlerinin Merkad-i Şeriflerine çok emek sarf edildiğini, pırıl pırıl hale getirildiğini görmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Ayrıca bu ziyaret esnasında Özbekistan’ın daha da kalkındığını, bayındırlık hizmetlerinin fevkalade gelişmiş olduğunu müşahede ettiklerini, bu manzara karşısında kendi ülkemiz kalkınmış gibi sevindiklerini ifade etti. Bütün bu hizmetlerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarını sundu.

Bahadıroğlu sözlerine şöyle devam etti;

Bizler Semerkand’ın, Buhara’nın Özbekistan’ın sevdalılarıyız…

Vakfımızın, Derneğimizin, Televizyonumuzun, Radyomuzun, Dergimizin ve kitap neşreden yayın evimizin adının Semerkand olduğunu belirttikten sonra bizler Semerkand’ın Buhara’nın Özbekistan’ın ve topyekûn bu kültürün, bu coğrafyanın sevdalılarıyız. Buralar bizim ata yurdumuz dedi. O yüzden iki ülke arasındaki ziyaretlerin ve istişarelerin sıklaşması gerektiğini, Türkiye ve Dünya genelinden söz konusu kültüre sevdalı olan bizim gibi nicelerinin bu topraklarla buluşturulmasının faydalı olacağını dile getirdi. 

Özbekistan Başmüftüsü Nureddin Holiknazarov bu denli Özbekistan sevgisi ve muhabbeti karşısında memnuniyetini dile getirdi ve bahsi geçen konunun kendileri için önem arz ettiğini belirtti. Bu minvalde; Türkiye ve Özbekistan ülkesi arasındaki sevgi ve muhabbetin pekiştirilmesi amacıyla inanç turizminin geliştirilmesinin faydalı olacağını beyan etti.

Taşkent Şehri Baş İmamı Ziyareti

Taşkent şehri baş imamı Şeyh Seyyid Rahmetullah Tirmizî öğlen namazına müteakip makamında ziyaret edildi.

Gerçekleştirilen ziyarette, Taşkent şehri Baş İmamlığı ve müftülük görevine yeni atanan Şeyh Seyyid Rahmetullah Tirmizî’ye tanışma ve hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu. Karşılıklı dayanışma ve sohbet esnasında Şeyh Seyyid Rahmetullah Tirmizî; T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde organize edilen 6. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri sempozyumuna davet edildi.

Karşılıklı samimiyetle gerçekleşen görüşmeler sırasında Dr. Mustafa Bahadıroğlu kendilerini Türkiye’de misafir etmekten büyük sevinç duyacağını ifade etti.

Özbekistan’da Türkiye Baş Konsolosu ve Türkiye Din Müşaviri Ziyaret Edildi.

Özbekistan Baş Konsolosu Olgan Bekar ve Diyanet İşleri Başkanlığı Özbekistan Din Müşaviri İbrahim Gemici makamında ziyaret edildi. Kültürel turizm faaliyetleri ve muhtelif konularda görüşleri alındı.

Sayın Olgan Bekar ve İbrahim Gemici ziyaretten memnun kaldıklarını ifade ettikten sonra bu tür faaliyetlerin iki taraf içinde kazanım olacağını, ülkeler arasındaki ilişkileri güçlendireceğini ifade ettiler ve bazı tavsiyelerde bulundular.

Karşılıklı görüşmelerin ardından Dr. Mustafa Bahadıroğlu ve heyeti Özbekistan’daki diğer muhtelif programlarına iştirak etmek amacıyla makamlarından ayrıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI