Semerkand Vakfı’ndan Belçika Ziyareti
18/04/2018
Kazakistan Ve Kırgızistan’a Ziyaret
26/07/2018

Semerkand Vakfı’ndan Basın Açıklaması

15 temmuz basın açıklaması

Semerkand Vakfı, düzenledikleri basın açıklaması ile 15 Temmuz şehitlerini andı.

15 Temmuz Şehitler köprüsü Şehitler Anıtı’nda düzenlenen anma programı Kur’an-i Kerim tilavetiyle başladı.

Semerkand Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Bahadıroğlu, yaptığı konuşmada 15 Temmuz 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla aziz milletin, FETÖ’nün hain darbe ve işgal girişimlerine karşı kahramanca bir direniş göstererek tarih yazdıklarını söyledi.

Olaylarda 251 vatan evladının şehadet şerbetini içtiğini ve 2 bin 196 kişinin yaralanarak gazilik unvanı aldığını ifade eden Bahadıroğlu, istiklal ve istikbalin teminatı olan kurumları yıpratmayı amaçlayan bu beyhude girişimin milletin milli, manevi değerlerine bağlılıklarıyla, birlik ve beraberlik şuuruyla bertaraf edildiğini vurguladı.

Çok yakında ikinci yılına girilecek darbe girişiminin, her zaman hatırlanması ve dersler çıkarılması gereken bir olay olduğunu belirten Bahadıroğlu, şöyle konuştu:

“15 Temmuz direnişinde ve devamındaki milli irade nöbetlerinde görevlerini yerine getiren sivil toplum kuruluşlarımıza, 15 Temmuz ruhunun yaşatılması ve o gece olanların unutulmaması için de önemli görevler düşmektedir. Aralarımızın milli ve manevi değerleri bize aktardığı gibi bizimde aynı değerleri gelecek nesillere aktarmamız gerekir. Nitekim 15 Temmuz direnişinde uçakların, tankların, tüfeklerin karşısında silahsız çıkan milletimiz, Alla Teala’nın yardımıyla galip geldi. Dedelerinden, ninelerinden dinledikleri Çanakkale, Kutu’l Amare, İstiklal Harbi, Kıbrıs Barış Harekatı hadiselerindeki maneviyatla meydanlara indi. Böylece 15 Temmuz destanı da şanlı tarihimizde yerini aldı.

15 Temmuz ruhunun, milli ve manevi değerlerin eseri olduğunu anlatan Bahadıroğlu, asırlardır muhacirlere kucak açan Türkiye’nin Suriyeli mültecileri de bu ruhla bağrına bastıklarını hatırlattı.

Türkiye’nin yurt dışına en fazla insanı yardım yapan ülke olma unvanını bu ruhla elde ettiğini ifade eden Bahadıroğlu, sözlerini şöyle tamamladı;

Her zaman birliğimizi ve beraberliğimizi korumamızın, sevincimizi de üzüntümüzü de paylaşmamızın gerektiğinde vatanımızı korumak için yek vücut olmamızın arkasında bu ruh vardır. Geçtiğimiz ramazan ayında okunan Hatm-i şerifleri şehitlerinizin ruhuna hediye etmek için o gece büyük kahramanlıklara şahit olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün hemen yanı başında, Şehitler anıtındayız. 15 Temmuz Milli Birlik Günü vesilesiyle Semerkand Vakfı olarak kardeş kuruluşlarımızla birlikte dualarımızın daima fedakar gazilerimizle beraber olduğunu belirtiyor, bu destanı yazan milletimize bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, bu ruhun yaşatılması için çaba gösteren herkese teşekkür ediyor, 15 Temmuz Şehitlerimiz başta olmak üzere bütün Şehitlerimize Allah Teala’dan rahmet diliyoruz. Açıklamaya kardeş kuruluşlarımızdan Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan, Beşir Derneği Genel Başkanı Cevdet Şanlı, Genç-Kon Genel Başkanı Ahmet Sözbilir’in yanı sıra vakıf yöneticileri ile üyeleri de katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI