3. Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başladı
05/03/2018
Semerkand Vakfı’ndan Belçika Ziyareti
18/04/2018

Son Büyük Sultan Abdülhamid Han’ı Anlamak

Gençlik Eğitim ve Kültür Konfederasyonunun (GENÇ-KON) düzenlediği, “Son büyük sultan Abdülhamid Han’ı anlamak” etkinliğinde, büyük sultan dualarla anıldı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ında katıldığı program, Semerkand Vakfı Genel Başkanı Yakup Alarçin’in duasıyla başladı.

Programda konuşan GENÇ-KON Genel Başkanı Ahmet Sözbilir, “Büyük sultan Abdülhamid Han, devleti 33 sene ayakta tutmuş siyasi bir dehaydı. Ne yazık ki Sultan Abdülhamid Han hep hasımlarının gözünden anlatıldı bize. GENÇ-KON olarak; kendini bilen, sorumluluklarının farkında olan, değerlerini yaşayan ve yaşatmak için çabalayan, milletine hizmet etmek için gönüllü bir gençliğin inşası için çalışıyoruz. Bugün de bu değerleri anlamak ve anlatmak için buradayız.” Dedi.

Abdülhamid Han ile ilgili nice iftiraların atıldığını dile getiren Bilal Erdoğan ise şunları söyledi; “Abdülhamid Han ile ilgili nice iftiralar atıldı. Olmadık yalanlar söylediler. Yakın zamanda ülkemizdeki gazetelerde gördüğümüz şeylerin benzerlerini hem dünya medyasında zamanın uluslararası gazetelerinde hem de Türkiye’deki Osmanlı mecralarında görmüştük. Demek ki ne zaman bu ülkede bir lider çıkar, ülkesini bağımsız, milli politikayla yönetmeye çalışırsa, bu iftiralar, karalamalar, sokak olayları, öğrencileri hareketlendirme girişimleri devreye alınıyor. Abdülhamid’e ‘Kızıl Sultan’ dediler. Firavun, hırsız dediler. Suikast girişiminde bulundular. O zamanın talebelerini kışkırttılar. Halkın ona karşı cephe alması için ellerinden geleni yaptılar. Bunların hiçbiri başarıya ulaşamayınca zinde güçler devreye girdi. O güçler maalesef o gün, bugün en büyük zaaflarımızdan biri olan, aklını, gönlünü Batılılaşma kisvesi altında başkalarının eline teslim etmiş aydınlar, entelektüeller, vesayet odakları devreye girdi. O zamanın şartlarında kendilerini ilerici sananlar Abdülhamid’i devirdiler. 10 yılda imparatorluğu yerle bir ettiler. Gerici, yobaz dedikleri Abdülhamid ülkenin dört bir yanını demir ağlarla sardı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI