12/07/2023
Lübnan Trablus Üniversitesi’nden Semerkand Vakfı’na Ziyaret
23/11/2023

Şeyh Niaz ul Hassan Qadri’den Semerkand Vakfı’na Ziyaret

Hazrat Sultan Bahu Trust Vakfı Başkanı Şeyh Sultan Niazul Hassan Qadri, Semerkand Vakfı’na ikinci ziyaretini gerçekleştirdi.

1983 yılından kurulan Bahu Trust Vakfı ismini Şeyh Niazul Hassan ile kardeşi Şeyh Fiazul Hassan’ın şeyhi olan Sultan Bahu’dan alıyor.

Şeyh Niazul Hassan ve kardeşi, İngiltere’ye göç etmek zorunda kalan, dinlerini yaşamakta ve çocuklarına öğretmekte zorluk çeken Pakistanlıların daveti üzerine İngiltere’de kurdukları Bahu Trust Vakfı ve insani yardım derneği İslamic Help vasıtasıyla hizmet ediyorlar.

Beşir Derneği ile İslamic Help Derneği’nin uzun zamandır temasları ve insani yardım faaliyetlerinde bazı iş birlikleri bulunuyor.

Şeyh Niazul Hassan, İslamic Help Derneği için İstanbul’da kurdukları ofis aracılığıyla Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları ve vakıflarla irtibatlarını ve işbirliklerini arttırmak istiyor.

İlk olarak Semerkand Vakfı’nın çalışmalarını yakından görmek için 16 Eylül 2022 tarihinde İstanbul’a gelen Şeyh Niazul Hassan; Semerkand Vakfı Genel Başkanı Yakup Yakuboğlu, Beşir Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Hüseyin Kadıoğlu ve Beşir Derneği Genel Başkanı Fatih Sarıyar ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Semerkand Vakfı’nın çalışmalarından ve misafirperverliğinden etkilenen Şeyh Niazul Hassan, Semerkand Vakfı yetkililerini İngiltere’deki vakıf ve medreselerine davet etti.

Semerkand Vakfı’ndan İngiltere’deki Bahu Trust Vakfı’na İade-i Ziyaret

Türkiye’de gerçekleşen ziyaret sonrası  Şeyh Sultan Niazul Hassan’ın daveti üzerine 19 Temmuz 2023 tarihinde Semerkand Vakfı Genel Başkanı Yakup Yakuboğlu ve heyeti, İngiltere’ye giderek iade-i ziyarette bulundu.

Bahu Trust Vakfı ve Islamic Help Derneği’nin cami ve eğitim merkezlerini yerinde gören Yakup Yakuboğlu şunları söyledi:

“Şeyh Niaz ul Hassan Qadri’ye nazik davetinden ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Kendilerini yaklaşık bir yıl önce İstanbul’daki merkez binamızda misafir ettik. Bu ziyaretimizde de İngiltere’deki cami ve eğitim merkezlerini yerinde gördük. Allah Teala razı olsun. Bahu Trust Vakfı ve Islamic Help Derneği çok önemli hizmetlerde bulunuyor.”

Bahu Trust Vakfı’nın İngiltere, Pakistan, Tanzanya, Yemen, Bangladeş, Afganistan ve daha pek çok ülkede faaliyetleri bulunuyor. 22 cami ve eğitim merkeziyle ilmi faaliyetlere, ehl-i sünnet ve cemaat itikadının muhafazasına büyük önem veren vakfın kardeş kuruluşu İslamic Help Derneği de insani yardım çalışmaları yürütüyor.

“Beşir Derneği İle Daha Çok Çalışmak İstiyoruz”

Semerkand Vakfı heyetinin ziyareti sonrası 31 Ekim 2023 tarihinde tekrar Türkiye’ye gelen Şeyh Niazul Hassan Qadri, Semerkand Vakfı’nı ziyaret ederek çalışmalar ve projeler hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Semerkand Tv stüdyolarını da gezen Şeyh Niazul Hassan, kendisiyle yapılan söyleşide Semerkand Vakfı ve Beşir Derneği ile ilgili şöyle konuştu:

“Geçen yıl geldiğimde, sanırım bir yıl önceydi. Biz de Şeyh Hazretlerini (Gavs-ı Sani Hazretlerini) ziyaret etmek istedik ama çok hastaydılar ve kendileriyle görüşemedik. Ama elhamdülillah organizasyondan bahsettik. Daha sonra Beşir’e ve Semerkand’a İngiltere’deki projelerimizi görmeleri yönünde talebimi ilettim. Elhamdulillah uzun bir aradan sonra geldiler. Önce ziyareti iptal ettiler, sonra biz talep ettik ve geldiler. Elhamdülillah çalışmalardan bahsettik. Kur’an-ı Kerim Hafızlık Merkezimizde bazı çalışmalarımızı özel olarak gördüler.

Amaç beyanımızdan, hedeflerimizden ve yaptıklarımızdan bahsettik. Birbirimizi daha iyi anladık ve şimdi buraya geldim. Bugün tekrar elhamdülillah buluşmuş olduk. Çok verimli bir toplantıydı. Bize Semerkand’ın gelecek projelerini, Beşir’in tüm projelerini anlattılar. Ve inşallah birlikte çok yakın çalışmaya karar verdik. Stratejimizi de hazırladık. İhtiyaç sahibi ve yoksulluk içinde olan insanlarımıza hizmet için daha çok işbirliği yapacağız. Tabii ki gençlerimiz için de…”

Ziyaret sonrası Yakup Yakuboğlu misarifine Gavs-ı Sani Şeyh Seyyid Abdulbaki Elhüseyni (kuddise sırruhu) hazretlerinin Arapça eserini ve Semerkand Yayınlarının yabancı dildeki yayınlarından hediye etti.

Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI