Süleymaniye Camii
29/12/2018
Cilt Sanatı
01/01/2019

Mostar Köprüsü

Avrupa’daki Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir, Mostar Köprüsü Bosna-Hersek’in Mostar şehrinde, Neretva nehri üzerinde hilal görünümündeki yekpare özelliği ile dünyanın en güzel ve en zarif köprülerinden birisi olarak göze çarpmaktadır.

Mostar Köprüsü Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında, 24 metre yükseklikte, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde inşa edilmiştir. 

Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek‘de başlayan iç savaş sırasında, ilk defa Bosnalı Sırplar tarafından saldırıya uğramış. 9 Kasım 1993’te ise Hırvat tankları daha büyük bir zarar vererek, 427 yıldır ayakta olan köprüyü tamamen yıkmıştır.

Mostar’daki tarihi köprünün inşası 2002-2003 yılları arasında  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), UNESCO, IRCICA ve Dünya Bankası’nın destekleri ile tamamlanmıştır. Bu süreçte ülkemiz Mostar Köprüsü’nün inşası için 1 Milyon Dolar yardım’da bulunmuştur. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi’ne eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAĞIŞ HESABI